Kainova výchova

Kainova výchova
Autor: Kindlon Dan Thompson Michael
ISBN: 978-80-7387-395-0
EAN: 9788073873950
Počet stran: 344
Datum vydání: 20. 1. 2011
Odkazy ke knize:
Vazba: brožovaná
PRODEJ UKONČEN
Běžná cena: 280 Kč Cena: 224 Kč

Popis

Kniha se zabývá výchovou dospívajících chlapců. Autoři hned v úvodu upozorňují na rostoucí násilí v amerických školách a na skutečnost, že násilníky a vrahy jsou téměř výhradně chlapci. Kořeny problému vidí v chybné výchově, která vede k „emoční negramotnosti“ dospívajících chlapců a k jejich neschopnosti rozpoznat vlastní a cizí pocity a porozumět jim.


Autoři jsou renomovaní kliničtí psychologové, kteří léta úspěšně pracují s problematickými adolescenty. Jejich přístup je osobně upřímný a autentický, ale i rozumný a vyvážený. Na jedné straně upozorňují na nutnost správné citové výchovy a emoční gramotnosti, na druhé straně však zdůrazňují, že chlapci mají zůstat chlapci a je zapotřebí podporovat jejich přirozené vývojové potřeby.


Své zásady shrnují v závěru knihy do sedmi bodů: umožnit chlapcům vnitřní život, dopřát jim, aby prožívali celou škálu lidských emocí, a pomoci jim vytvořit si emoční slovník; přijmout skutečnost, že chlapci mají vyšší hladinu aktivity než dívky, a umožnit jim, aby ji bezpečně projevovali – fyzickým vybitím, soutěživostí, sportem; hovořit s chlapci jejich jazykem – zpříma a na rovinu; učit je emoční odvaze a empatii; využívat disciplínu k rozvoji charakteru a svědomí, nezneužívat ji k zbytečným trestům a samoúčelnému drilu; vytvářet model mužnosti, která se nestydí za projevy citů a emoční přimknutí; naučit chlapce, že existuje mnoho způsobů, jak být mužem.


Autoři věnují pozornost řadě aktuálních a kontroverzních témat: fyzickým trestům a samoúčelné tvrdé disciplíně, krutosti, alkoholu a drogám, depresím a sebevraždám, násilí, sexuálním a citovým vztahům k dívkám a vztahům k otci a matce. Uvádějí množství případů z praxe, dialogů a příběhů.


Výsledkem je komplexní, velmi čtivá kniha, přínosná pro odborníky, učitele i rodiče, a v konečném důsledku pro samotné chlapce. Výchova chlapců v Americe má mnoho společného s výchovou chlapců v Česku a v tomto případě nelze než souhlasit s reklamním sloganem z obálky: „Knihu by si měli přečíst všichni, kdo vychovávají – nebo vzdělávají – chlapce.“
Dan Kindlon, Ph.D., a Michael Thompson, Ph.D., dva přední američtí dětští psychologové, se s námi ve své knize Kainova výchova dělí o zkušenosti a poznatky, které získali za více než třicet pět let práce s chlapci a jejich rodinami. Odhalují nám národ zraněných chlapců, chlapců, kteří jsou smutní, mlčenliví, plní zloby a strachu. Kindlon a Thompson se zamýšlejí nad otázkou: Co je to, co chlapci potřebují a nedostávají? Osvětlují síly, které chlapce ohrožují, protože je učí, že být „cool“ znamená sílu a stoicismus, že to znamená být „macho“. Autoři vyvracejí staré překonané teorie o „matčině vině“, „chlapecké přirozenosti“ a „testosteronu“ a osvětlují destruktivní emocionální výcvik, kterým tito chlapci procházejí - jejich špatnou emocionální výchovu.
Kindlon a Thompson přesvědčivě dokazují, že emocionální gramotnost je jeden z nejcennějších darů, který můžeme našim synům nabídnout, a nabádá rodiče, aby si uvědomili, jakou cenu budou muset chlapci zaplatit, jestliže je budeme nutit dosahovat nereálného standardu mužnosti. Autoři poukazují na společenské a emocionální problémy, s nimiž se chlapci potýkají ve škole, a učí rodiče, jak mohou svým synům pomoci kultivovat emocionální vědomí a empatii, a tak jim poskytnout životně důležitou oporu, kterou chlapci potřebují, aby úspěšně propluli sociálními tlaky mládí.
„OHROMNĚ ZÁVAŽNÉ A PŘESVĚDČIVÉ… Podobně jako kniha Reviving Ophelia nabízí nový model výchovy dívek, terapeuti Kindlon a Thompson tvrdí, že i chlapci nezbytně potřebují nový standard ‚emoční gramotnosti’… Kniha je plná závažných myšlenek a je určena rodičům, učitelům a všem ostatním, kdo chtějí vychovávat šťastné, zdravé a emocionálně celistvé mladé muže.“


- Publishers Weekly (recenze)
Obsah
Nepoužívaná cesta: Jak odvracíme chlapce od jejich vnitřního života


Trní v růžích: Útrapy malých chlapců v rané výchově


Vysoká cena za tvrdou disciplínu


Kultura krutosti


Otcové a synové: Dědictví touhy a odstupu


Matky a synové: Příběh spojení a změny


Uvnitř v pevnosti osamění


Chlapci a jejich zápas s depresí a sebevraždou


Alkohol a drogy: Zaplňování emocionální prázdnoty


Honba za diamantem: Srdečné a bezcitné vztahy k dívkám


Zloba a násilí


Co chlapci potřebují