Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A lze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.
Obsahuje povídky: Robbie - Hra na honěnou - Rozum - Chyť toho králíka! - Lhář! - Malý ztracený robot - Únik - Důkaz - Konflikt nikoliv nevyhnutelný
O autorovi:
Isaac Asimov (1920—1992) byl jedním z nejplodnějších a nejslavnějších mistrů žánru science fiction. Jeho nejznámějším dílem jsou tzv. dějiny budoucnosti, skládající se ze dvou proslulých cyklů – Robotů a Nadace (za ten druhý získal roku 1966 cenu Hugo). Neopomenutelná je ji jeho povídková tvorba, zejména dvaatřicet povídek, v nichž formuloval známé tři zákony robotiky. Roku 1986 mu bylo udělena cena Nebula pro „Velmistra žánru“. Svůj bohatý život popsal ve třech autobiografiích; ta poslední – Já, Asimov – vyšla roku 1996 i u nás. Isaac Asimov byl a stále ještě je gigantem světové SF a svým dalekosáhlým vlivem mimo žánr pomáhal fantastice začlenit se do hlavního proudu všeobecné literatury.