Velmi úspěšný seriál Equinox (rovnodennost, pozn. překl.) britského televizního kanálu Channel 4 zkoumá vztahy mezi moderním světem a vědou a technikou v době, kdy do všeho, co děláme, zasahují výsledky vědeckého bádání .
Po staletí jsme fascinováni otázkou, proč se chováme tak, jak se chováme. Mozek je nejkomplexnější ze všech orgánů - a nejtajemnější. V Equinoxu vědci veřejnost seznamují se současnými úžasnými objevy a některá z jejich nových odhalení jsou shrnuta v této knize Jacka Challonera.
V knize Jack Challoner zkoumá, jak hodnotíme riziko. Proč je někteří lidé vyhledávají, zatímco jiní se mu snaží vyhnout? Seznámíme se s výsledky pokusu s horolezci na Everestu, jak se náš mozek adaptuje na nízkou koncentraci kyslíku. Jak to působí na naši schopnost zpracovávat myšlenky, zapamatovávat si fakta nebo třeba i počítat? Jiní lékaři se pokoušejí pochopit, co z nás dělá sociální živočichy, a to tak, že zkoumají podmínky ovlivňující sympatie pacientů vůči jiným. Prastará otázka - přirozenost versus výchova - se vrací, v dnešní době aplikována na inteligenci. Profesor Ramachandran se ve dvou kapitolách, jednak o fantomových údech, jednak o anomáliích lidského mozku, zabývá úvahami, zda každý z nás vnímáme svět jinak.
Stejně jako Jack Challoner popisuje objevy uváděné v seriálu, tak se zabývá i pozadím těchto objevů a zkoumá věci dále, čímž z knihy činí vynikající úvod do podmanivého světa současné biologie.