Ostrovy génia

Ostrovy génia
Autor: Darold A. Treffert
ISBN: 978-80-7387-560-2
EAN: 9788073875602
Počet stran: 392
Datum vydání: 3. 10. 2012
Odkazy ke knize:
Vazba: brožovaná
Běžná cena: 300 Kč Cena: 240 Kč

Popis

Co je to savantský syndrom?

Jedná se o velmi vzácný stav, objevující se u osob postižených jednou či více vývojovými poruchami, včetně poruchy autistického spektra. Tito jedinci zároveň disponují některými oblastmi nadání, ve kterých mají téměř nadlidské, brilantní schopnosti – autor je nazývá „ostrovy génia“ – a které nápadně kontrastují s jejich celkovým omezením. Může to být nadání kreslířské, počtářské, hudební či počítání kalendáře.

Autor Darold Treffert v této fascinující publikaci mimo jiné rovněž zkoumá fenomén genetické paměti (případy, kdy osoby nějakým způsobem „znají“ věci, které se nikdy neučily) a „náhlého génia“ neboli „získaný savantismus“, kdy se u neurotypické osoby po zranění hlavy nebo mrtvici nečekaným, ohromujícím způsobem rozvinou schopnosti podobné savantským.

Doktor Treffert přesvědčivě ukazuje, že tyto fenomény dokazují existenci zásobárny nevyužitého potenciálu – včetně schopnosti stát se savantem – v nás všech. Zabývá se rovněž tím, jak lze savantské schopnosti pěstovat a jak mohou pomoci osobě, která je má, zvláště pokud se jedná o osobu na autistickém spektru.

Barevná příloha obsahuje reprodukce mimořádných uměleckých děl některých savantů, o nichž je v knize zmínka.


Kniha Ostrovy génia je určena všem těm, kdo se někdy zabývali úvahami o tom, jak pracuje mysl savanta, a také klinickým lékařům, rodičům, učitelům, terapeutům a dalším osobám, které pečují o osoby se savantským syndromem a jimž není lhostejný jejich osud.Darold A. Treffert, M. D., je profesorem klinické psychiatrie na lékařské fakultě Wisconsinské univerzity. Už téměř padesát let pracuje se savanty a zkoumá tento vzácný stav. Byl také konzultantem oscarového filmu Rain Man, ve kterém Dustin Hoffman ztvárnil autistického savanta. Kim Peek – inspirace pro tento film – je pouze jedním z mimořádných lidí, s nimiž nás doktor Treffert v této knize seznamuje.


Z naší nabídky vám doporučujeme

Doba jedová

Autor: Strunecká Anna , Patočka Jiří
Doba jedová

240 Kč

Doba jedová 2

Autor: Strunecká Anna , Patočka Jiří
Doba jedová 2

240 Kč

Nikola Tesla

Autor: Seifer Marc J.
Nikola Tesla

320 Kč

Přežijeme?

Autor: Garrett Laurie
Přežijeme?

400 Kč

Dejme mozky dohromady

Autor: Ľuba Brožek,Poláková Barbora
Dejme mozky dohromady

240 Kč

Škola naděje

Autor: Rawlins Rosemary
Škola naděje

232 Kč

Mozek

Autor: Challoner Jack
Mozek

192 Kč

Tourettův syndrom

Autor: Kushner Howard I.
Tourettův syndrom

320 Kč

Mutismus v dětství, mládí a dospělosti

Autor: Hartmann Boris , Lange Michael
Mutismus v dětství, mládí a dospělosti

112 Kč