Vznik a rozvoj syndromu zavržení rodiče se v životě dětí rovná emocionálnímu týrání, protože oslabení, či dokonce zničení původně pevného pouta mezi rodičem a dítětem může být trvalé.
Cílem této knihy je nabídnout terapeutům postupy přispívající k obnově narušeného vztahu. Richard A. Gardner podrobně popisuje intervenční techniky, s nimiž na teoretické i praktické rovině pracuje, a doplňuje je klinickými příklady. Poprvé popisuje novátorský postup zástupného deprogramování, při němž zavrhovaný rodič zastává roli primárního deprogramátora a je veden terapeutem, obeznámeným s tímto postupem.
Kniha – kromě užitečných a v praxi použitelných intervenčních technik – dává také naději zavrhovaným rodičům. Terapie zabraňuje postupování SZR, ale osvědčuje se i při jeho prevenci, jsou-li při prvních příznacích aplikovány odpovídající intervenční postupy.
*****
Richard. A. Gardner byl profesorem klinické psychiatrie na Fakultě všeobecného a praktického lékařství na Kolumbijské univerzitě. Na poli dětské psychiatrie patřil k uznávaným vedoucím osobnostem. Napsal více než 40 knih a 250 článků o různých oblastech dětské psychiatrie a jeho publikační činnost je řazena k nejvíce praktické v oboru. Richard A. Gardner často přednášel ve Spojených státech i v zahraničí právníkům i odborníkům pomáhajících profesí. Americká komise psychiatrie a neurologie mu udělila oprávnění k samostatné praxi v psychiatrii a dětské psychiatrii. Byl doživotním členem Americké psychiatrické asociace, členem Americké akademie psychiatrie dětí a dospívajících a Americké psychoanalytické akademie.